LAC Vice President Heather Stillings addresses attendees at the Gale Waldron 2018 Excellence in the Arts Showcase.LAC Vice President Heather Stillings addresses attendees at the Gale Waldron 2018 Excellence in the Arts Showcase.

Community leaders in business and the arts worked together with the Loudoun Arts Council this spring to restart the LAC's teen awards program, renamed the Gale Waldron Excellence in the Arts Awards. Dozens of talented young people submitted work for the competition in eight arts categories.

First Place Winner in the Visual Arts Annabel Nelson with her piece, "Pin Up".First Place Winner in the Visual Arts Annabel Nelson with her piece, "Pin Up".

Emerging talents in Dance, Digital Arts, Literary Arts, Instrumental Music, Vocal Music, and Visual Arts received prizes.The young artists were invited to present their award winning work at a special showcase on May 5th at StageCoach Theatre in Ashburn.

Instrumental Music award winner Allison Lane on guitar at the Awards Showcase.Instrumental Music award winner Allison Lane on guitar at the Awards Showcase.

Winners received cash prizes to help them take their arts to the next level. The Loudoun Arts Council gives a heartfelt "thank you" all who made this event possible, and is already working on next year's Excellence competition.

The Loudoun Arts Council offers many thanks to our very generous 2018 Donors and Sponsors for making this year's program possible:

Franklin Park Arts Center
Friends of Franklin Part Arts Center
Round Hill Arts Center
StageCoach Theatre Company
The Piedmont Arts Foundation
Northwest Federal Credit Union
The Robey Foundation
Kathy Farmer
Lee Notar
Haig & Jill Evans-Kavaldjian
Wendy A. Augustine
Stephanie Wolf
Bruce Bucklin
Jeffrey Stern
Heather Stillings
Mary Kenesson
Kaarin Nelson
Kimberly Keese
Graham Burns
Charlotte DeMolay
Pamela Butler
Anne and Iain Baird
Melanie Miles
Christopher and Judith Gerow
Jeanne Niccolls

The 2018 Gale Waldron Excellence in the Arts Award-Winners:

Dance

1st: Kara Heidorn

2nd: Arran Ponté

Digital Imaging

1st: Jeremiah Morrison

2nd: Ronan York

Honorable Mention: Paravi Das

Instrumental Music

1st: Nicole Fetterman

2nd: Allison Lane

Literary Art

1st: Caitlin Blake

2nd: Georgia Orphanides

Theatre

1st: Katherine Markle

2nd: Noah Hamadé

Honorable Mention: Anna Kasun

Visual Art

1st: Annabel Nelson

2nd: Sejung Kim

Honorable Mention: Jeremiah Morrison

Vocal Music

1st: Paravi Das

2nd: Noah Hamadé

Honorable Mention: Mikayla Connolly and Katherine Markle